Hastalar İçin Bilgiler

Ayakkabı İçin İp Uçları

Diyabet hastaları için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir.

Diyabetikler sadece ayak bakımı dışında doğru ayakkabı alımına da dikkat etmelidir. Ayağa baskı yapan ya da sürtünen ayakkabılar baskı yerlerin de su toplanmasına, nasıra ya da yaraya sebep olur. Size ayakkabı seçimi için birkaç ipucu vereceğim.

Ayakkabı satın almaya öğleden sonranın erken saatlerinde gitmek gerekir.

Bu vakitler ayakların normal şeklini aldığı vakitleridir. Sabah ayaklar normal olarak şişmemiştir, akşam ise şişmiştir. Fakat ayakkabıları sabah alırsanız akşam baskı yapar. Akşam ayakkabı alırsanız sabaha gevşer ve ayakkabının içinde ayak sürekli hareket eder ve sürtünme olur. En uygun vakit öğleden sonradır.

Her ayakkabının içi düz olmalıdır.

Ayakkabı alıyorsanız baskı yapmamalıdır. Sinir hasarı olan(nöropati) insanlar baskıyı hissetmeyebilirler, elleriyle ayakkabının içi yoklamalıdırlar. Ayakkabının içi kesinlikle düz olmalıdır. Çukurluk ya da dikişleri hissedilen ayakkabı satın alınmamalılar. En son modaya uymasa bile ayakkabının şekli ayağa uygun olmalıdır. Bu ipuçları ayağa giyilen her şey içindir, ayakkabı, ev ayakkabısı, ya da sandalet.

Ayakkabı alırken malzemesinin kaliteli olmasına dikkat edin.

Nöropati gelişmiş diyabetik ayak da terleme azalır, bu nedenle ayakkabı içinde sürtünme ayağın yaralanmasına sebep olabilir. Bütün bunlar için materyel seçimi çok önemlidir.

Üst malzemeler (deri) yumuşak ve esnek olmalıdır ki biraz yağmur aldığında kolayca sertleşmesin. Kaplama olarak örneğin alcantra tavsiye edilir. Sürtünmeye dayanıklıdır ve iyi yapışır. Böylece dikiş bağlantıları hissi oluşmaz.

Yürüme tabanı ve ökçe nasıl olmalı?

Ayakkabılarınızın ökçesi küçük olmalıdır. 3,4 cm den yüksek olmamalıdır. Böylece topuk en iyi şekilde oturur. Topuğu tutan kısım iyi oturmalı böylece ayak hareketinde ayak bileğine iyi bir destek sağlanabilir.

Ayakların ayakkabı ucunda yeteri derecede boş alanı olmalıdır ki hiçbir şekilde parmak uçlarına baskı olmasın. Giydiğiniz ayakkabı içinde başparmağınızı hareket ettirin, hareket alanı yoksa parmaklarınız sıkışıyor demektir.

Buna ek olarak birçok baskı yaralanması genelde ön ayakta oluşur. Buradan yola çıkarak tabanla ilgili sağlam olması, hareket desteği içermesi, ökçesinin kenarlı olması ve mümkün olduğunca düz olması tavsiye edilir. Ökçe (ayakkabı topuğu) yükseldikçe ön ayağa (parmak uçlarına) baskı artar ve baskıya bağlı nasır veya yaralar oluşur.

Podolog Derya Çoban